Skillnad mellan versioner av "Carl Magnus Torsten Armfelt"
Från wpu.nu
| Rad 40: | Rad 40: | ||
| 1945-12-10 || Gift med Eleanor Jean Neprud. | | 1945-12-10 || Gift med Eleanor Jean Neprud. | ||
|- | |- | ||
| − | |1947||Verkställande direktör i United Farm Implement i Washington D.C. U.S.A. | + | | 1947||Verkställande direktör i United Farm Implement i Washington D.C. U.S.A. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1949 || VD i McGrath St Paul Co i St Paul Minnesota. |
|- | |- | ||
|19?? ||VD i Valley Forgo & Car Co i St Paul Minnesota. | |19?? ||VD i Valley Forgo & Car Co i St Paul Minnesota. | ||
Nuvarande version från 7 september 2025 kl. 14.38
Allmänt
Carl Magnus Torsten Armfelt (1918-2005) var en affärsman född i New York, U.S.A.
Son till Carl Magnus Mauritz Armfelt, attaché vid Finlands legation i Köpenhamn 1920-1922.
Torsten Armfelt gjorde militär tjänstgöring som ”private” (menig soldat) med tjänstenummer 6901578 vid U.S. Air Corps på Hawaii U.S.A mellan 1937-1945.
Han har utpekats som agent för CIA, verksam i Europa inom NATO:s ”Stay behind-organisation och med kontakter/verksam i WACL.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1918-01-01 | Carl Magnus Torsten Armfelt föddes i New York, NY, USA. |
| 1937-1945 | Militär tjänstgöring under andra världskriget som menig flygvapensoldat (grad "private") |
| 1937-07-15 | Mönstring vid Fort Slocum, New York, U.S.A. för militärtjänst vid Air Corps, Hawaii. |
| 1937-09-30 | Inryckning till Fourth Observation Squadron Fifth Composite Group, Luke Field, Honolulu, T.H. |
| 1941-09-06 | Gift med Eleanor Muriel Virgo i Honolulu, Hawaii, USA. |
| 1941-12-07 | Attacken mot Pearl Harbor. Japanska flottans överraskningsanfall mot den amerikanska marinbasen på Hawaii. |
| 1945-09-02 | Stillahavskriget slutar. |
| 1937-1945 | Näringslivskarriär |
| 1945-09-25 | Skild från Eleanor Muriel Virgo. |
| 1945-12-10 | Gift med Eleanor Jean Neprud. |
| 1947 | Verkställande direktör i United Farm Implement i Washington D.C. U.S.A. |
| 1949 | VD i McGrath St Paul Co i St Paul Minnesota. |
| 19?? | VD i Valley Forgo & Car Co i St Paul Minnesota. |
| 19?? | VD i Bethesda Country Club Inc. |
| 1986-02-28 | Torsten Armfelt var 67 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
| 2005-11-08 | Torsten Armfelt avled i Simcoe, Norfolk County, Ontario, Canada i en ålder av 87 år. |
Press / Media
| Publicerat | Rubrik / Länk | Medie |
|---|---|---|
| 1996 | De zweedse connectie | De Groene Amsterdammer (Holländska) |
Litteratur
| Publicerat | Rubrik | Förlag - Författare |
|---|---|---|
| 1954 | Ättartavlor; Sid 66 tabell 31 Om Torsten Armfelt. (Se sida 66 avfotograferad längre ner under "Bilder") |
Tor Carpelan |
| 2012 | Western Anti-Communism and the Interdoc Network Sökord: Armfelt; sidorna 6, 129-131, 141, 303 och 352. |
Springer Giles Scott-Smith |
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Pomn |
1990-08-09 |
1990-11-13 |
|||||
|
1993-08-24 |
1990-11-13 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder
Teorier
Nätverk som Carl Magnus Torsten Armfelt skall ha ingått i
CIA (USA:s civila underrättelsetjänst)
Stay Behind (Civil motståndsrörelse i händelse av krig och ockupation)
WACL (Anti-kommunistisk organisation)
Källor / Referenser
| Tid | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1648-1848 | Adliga ätten Armfelt nr 458 | Adelsvapen wiki svenska |
| 1731-nu | Friherrliga ätten Armfelt nr 213 | Adelsvapen wiki svenska |
| 1918-2005 | Carl Magnus Torsten Armfelt (familjeträd) | Geneanet Rafael Olin |