Skillnad mellan versioner av "Claes Nyberg"
Från wpu.nu
| Rad 29: | Rad 29: | ||
| 23:16:17-23:16:49 || Claes Nyberg tog ut 200 kronor från bankomaten. || [[Uppslag:E13-07|E13-07]]<br>[[Uppslag:EG10019-00|EG10019-00]] | | 23:16:17-23:16:49 || Claes Nyberg tog ut 200 kronor från bankomaten. || [[Uppslag:E13-07|E13-07]]<br>[[Uppslag:EG10019-00|EG10019-00]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 23:17- || Efter bankomatuttaget fortsatte Nicklas, Åsa och Claes norrut, korsade Sveavägen och vidare till Rådmansgatan – Saltmätargatan till Glädjehuset, Holländargatan 32. || [[Uppslag:E13-06|E13-06]]<br>[[Uppslag:E13-07|E13-07]] | + | | 23:17- || Efter bankomatuttaget fortsatte Nicklas, Åsa och Claes norrut, korsade Sveavägen och vidare till Rådmansgatan – Saltmätargatan till Glädjehuset, Holländargatan 32.<br><br>[[Anders Björkman]] följde inte med utan blev kvar utanför bankomaten. || [[Uppslag:E13-06|E13-06]]<br>[[Uppslag:E13-07|E13-07]] |
|- | |- | ||
| 23:21:30 || Mord på Sveriges statsminister [[Olof Palme]] vid [[Dekorima]], [[Sveavägen & Tunnelgatan]] || [[Mordplatsvittnen]] | | 23:21:30 || Mord på Sveriges statsminister [[Olof Palme]] vid [[Dekorima]], [[Sveavägen & Tunnelgatan]] || [[Mordplatsvittnen]] | ||
Versionen från 4 september 2025 kl. 13.02
Foto
Efter att ha passerat mordplatsen besökte de Götabankens bankomatlokal där Claes Nyberg tog ut 200:- och avslutade sitt bankomatuttag kl. 23:16:49 enligt Götabankens förteckning EG10019-00 Förteckning
Därefter fortsatte Claes, Åsa och Nicklas norrut, korsade Sveavägen och vek av västerut vid Rådmansgatan E13-06 och fortsatte till Kåren och diskotek Glädjehuset, Holländargatan 32.
Anders Björkman, den tredje kamraten, blev kvar utanför bankomatlokalen och kom senare att promenera söderut några meter bakom paret Palme och bli vittne till mordet.
Allmänt
Claes Nyberg
Anställd vid Bofors Aerotronics
På brottsplatsen
Brottsplats: Vid Dekorima, Sveavägen & Tunnelgatan
Brottstid: 1986-02-28 23:21:30.
Brott: Mord på Sveriges statsminister Olof Palme och mordförsök på Lisbeth Palme.
Claes Nyberg med kamrater passerade mordplatsen kort före mordet på sin väg norrut till Götabankens bankomatlokal varefter de fortsätter norrut till diskoteket Glädjehuset. (Se tidslinje nedan)
| Kl. | Händelser | Avsnitt |
|---|---|---|
| 16:30 (cirka) | Claes Nyberg kom till restaurang S:t Klara på Regeringsgatan för ”avtackningsfest” för kollega som slutade på Bofors Aerotronics. | E13-07 |
| 23:10 | Claes Nyberg, Anders Björkman, Åsa Gustavsson och Nicklas Fröling lämnade Restaurang S:t Klara, Regeringsgatan för att gå till diskoteket Glädjehuset på Holländargatan 32. Claes Nyberg säger i förhör: ”sist när jag tittade på klockan så har jag för mig att hon var tio minuter över elva precis när vi gick.” |
E13-06 E13-07 |
| 23:10-23:15 | De gick nerför trappan till Kungsgatan vidare fram till hörnet Sveavägen där de vek av norrut på den östra trottoaren av Sveavägen i riktning mot Tunnelgatan. De passerade mordplatsen vid Dekorima, i korsningen Sveavägen & Tunnelgatan, och fortsatte fram till Götabankens bankomatlokal cirka 5 minuters promenad från Kungstrappan. |
E13-06 E13-07 |
| 23:16:17-23:16:49 | Claes Nyberg tog ut 200 kronor från bankomaten. | E13-07 EG10019-00 |
| 23:17- | Efter bankomatuttaget fortsatte Nicklas, Åsa och Claes norrut, korsade Sveavägen och vidare till Rådmansgatan – Saltmätargatan till Glädjehuset, Holländargatan 32. Anders Björkman följde inte med utan blev kvar utanför bankomaten. |
E13-06 E13-07 |
| 23:21:30 | Mord på Sveriges statsminister Olof Palme vid Dekorima, Sveavägen & Tunnelgatan | Mordplatsvittnen |
I utredningen
Förhörsteman:
(Uppslag och förhörsdatum):
E13-07 | 1986-03-26 11:10 | 6 sidor
Claes Nyberg hörs om firmafest på restaurang S:t Klara på Regeringsgatan och lämnar följande uppgifter.
Promenad tillsammans med Nicklas, Åsa och Anders Björkman från Regeringsgatan – Kungsgatan – Sveavägen norrut på östra trottoaren för att gå till Kåren på Holländargatan.
De passerade den blivande mordplatsen vid Dekorima och stannade vid Götabankens bankomat där Claes Nyberg tog ut 200:- och avslutade sitt bankomatuttag kl. 23:16:49 enligt Götabankens förteckning.
Efter bankomatuttag fortsatte Claes Nyberg, Nicklas Fröling och Åsa Gustavsson Sveavägen norrut mot Kåren medans Anders Björkman blev kvar utanför bankomaten.
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1989-03-31 |
1990-05-29 |
||||||
|
Pomn |
2019-09-27 |
||||||
|
2019-09-27 |
|||||||
|
Pomn |
2019-09-27 |
||||||
|
1989-03-02 |
1990-05-29 |
||||||
|
2019-09-27 |
|||||||
|
1989-03-29 |
1990-05-29 |
||||||
|
1992-01-23 |
1990-05-29 |
||||||
|
1992-01-23 |
1990-05-29 |
||||||
|
1992-01-23 |
1990-05-29 |
||||||
|
2019-09-30 |
|||||||
|
2017-11-28 |
|||||||
|
2017-11-28 |
|||||||
|
2017-11-28 |
|||||||
|
1989-03-02 |
1990-05-29 |
||||||
|
1989-03-29 |
1990-05-29 |
||||||
|
Pomn |
|||||||
|
Pomn |
|||||||
|
Pomn |
|||||||
|
Hörd |
|||||||
|
Hörd |
|||||||
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder