Skillnad mellan versioner av "SPÅR - TEORIER"
Från wpu.nu
Tottis (diskussion | bidrag) |
|||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|- | |- | ||
| − | |'''[[Abdul Kassem]]'''<br> | + | |* '''[[Abdul Kassem]]'''<br> |
Erkänner mordet i ett brev till justitiekansler Hans Stark. | Erkänner mordet i ett brev till justitiekansler Hans Stark. | ||
|- | |- | ||
| − | |'''[[Action Direct]]'''<br> | + | |* '''[[Action Direct]]'''<br> |
[[Avsnitt:HH]]<br> | [[Avsnitt:HH]]<br> | ||
Ett spår som följdes av Palmeutredningen | Ett spår som följdes av Palmeutredningen | ||
|- | |- | ||
| − | |'''[[Alf Enerström]]'''<br> | + | |* '''[[Alf Enerström]]'''<br> |
[[Avsnitt:DA]]<br> | [[Avsnitt:DA]]<br> | ||
Misstänkt för inblandning i mordet p.g.a. sitt Palmehat<br> | Misstänkt för inblandning i mordet p.g.a. sitt Palmehat<br> | ||
| Rad 135: | Rad 135: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Främlingslegionären]]'''<br> | |'''[[Främlingslegionären]]'''<br> | ||
| − | [[Avsnitt:D]]<br> | + | [[Avsnitt:D]]; [[Avsnitt:D6866]]<br> |
F.d. soldat i franska främlingslegionen som enligt en officer i Halmstad kan ha mördat Palme. | F.d. soldat i franska främlingslegionen som enligt en officer i Halmstad kan ha mördat Palme. | ||
|- | |- | ||
Versionen från 12 november 2022 kl. 04.38
En sammanställning av spår, teorier & teser
i ett grovt första utkast till en samlingssida över det som dykt upp i PU och diverse forum & sammanhang.
En salig blandning av både högt och lågt!
Som sagt, säkert mycket felaktigheter så det behövs mycket editering och finslipning, vilket varmt välkommnas.
Det är bara att hugga in...
Uppdaterad: 2024-01-23 16:02
| * Abdul Kassem Erkänner mordet i ett brev till justitiekansler Hans Stark. | |
| * Action Direct Avsnitt:HH | |
| * Alf Enerström Avsnitt:DA Relaterat: EAP | |
| Ananda Marga Indisk sekt som utpekats som inblandade. | |
| Anders Larsson Avsnitt:HI Relaterat: Bo Ragnar Ståhl, WACL, Estniska kommittén, EAP | |
| AGAG - Aktionsgrupp Arla Gryning. Grupp av poliser och militärer som organiserat sig. Sägs ha haft som huvuduppgift att krossa Palme. Relaterat: CGÖ, Stay Behind, polisspåret, Ulf Lingärde | |
| Biktmannen En man kontaktade komminister Berith Öhrnberg och ville bekänna något om Palmemordet. | |
| Bonden Mårtensson Avsnitt:D | |
| Brittisk legoknekt Enligt tips till TV mannen Claes Elfsberg från Mike Lenihan utfördes mordet på Palme av en brittisk legoknekt på uppdrag av några penningstarka Svenska Palmehatare. | |
| "Brommanumret" Telefonsamtal till par I Bromma 15 min efter mordet. | |
| BSS. - Bevara Sverige Svenskt, Avsnitt:HK | |
| Bulgarligan Bestod av en grupp bulgarer i Stockholm och Malmö med kriminellt förflutet i Sverige. Två av Stockholmsbulgarerna finns också i Viktor Gunnarssons telefonbok J27001-00 . | |
| Bussmannen En man på en SJ-buss i Småland ska dagen innan mordet sagt "I morgon ska jag åka upp till Stockholm och skjuta Palme" till en medpassagerare. | |
| Byrå.1 Hemliga terrorgrupp, avfälling ur Scientologkyrkan. | |
| Carl G Edquist Borgenstierna Se Christer Pettersson och Riksförbundet för demokratisk upplysning | |
| Carl Lidbom - Affären Chamonix Sven Anér skriver i boken "Affären Chamonix" att Lidbom kände till mordet i förväg. | |
| Chile Avsnitt:H | |
| Christer Andersson Avsnitt:IVA | |
| Christer Pettersson Avsnitt:KD | |
| CIA spåret Avsnitt:HA Relaterat: Gladio, Charles Morgan, Operation Condor, Iran-Contras-affären, Boforsspåret, "Tommy J" Club of the Isles. | |
| Contra Avsnitt:HO | |
| Dekorimamannen Person som står på mordplatsen och vänta minuter innan mordet. Relaterat De två Finskorna | |
| EAP Europeiska Arbetarpartiet | |
| Ebbe Carlsson affären Handlar bl.a om smuggling av buggningsutrustning. | |
| Ekonomi Ekonomiska intressen | |
| Fantombilden Susanne Törneman ska mellan 23.30 och 23.40 nästan stött ihop med en man vid Smala gränd. Susanne gjorde senare skisser av mannen som låg till grund för fantombilden. | |
| Eugene DeKock | |
| Eva Rausing Enligt miljonärskan Eva Rausing ska en känd svensk affärsman ligga bakom mordet. | |
| Familjedrama. Lisbeth Palme själv ville röja Olof Palme ur vägen med motiv bl.a Palmes påstådda otrohetsaffärer. | |
| Frihetsrörelsen Utpekade som Palmes mördare . | |
| Frimurare Se "P", Gelli och Victor Gunnarsson | |
| Främlingslegionären Avsnitt:D; Avsnitt:D6866 | |
| Förbedjare För Sverige Se Kjell Sjöberg och John S. Torell | |
| Föreningen för demokrati och frihet På natten efter mordet ringer en person till Sveriges Radio och säger att föreningen tar på sig ansvaret för mordet. | |
| FPL Föreningen för Palmes Likvidation | |
| Galleri Atrium Avsnitt:Z | |
| George H. W. Bush Bush är f.d. CIA chef och var vid tiden för mordet på Palme vicepresident till Ronald Reagan | |
| Göteborgaren Avsnitt:HBL | |
| Håkan Ingerwald Fallskärmsjägare som sade sig veta gärningsmannens identitet. Eventuellt kidnappad enligt somliga relaterat till MOP. | |
| IRA Avsnitt:HH | |
| Ingenjörsspåret Den s.k. Ingenjören erkände mordet i ett brev en dryg vecka efter dådet. Som bevis för erkännandet bifogas två patronhylsor av rätt sort. I brevet tar han, via en påhittad organisation, på sig mordet med anledning av att de vill peka på en specifik trafiksäkerhetsfråga | |
| Irak Avsnitt:HC Se Vapenhandel | |
| Iran Avsnitt:HC Se Vapenhandel | |
| Israel (Mossad) | |
| "Johan" Före detta polisinspektören Dan Klöfverskjöld som ska ha uppmanat affärsmannen, förtagsledaren och vapenexperten Johan L att skjuta Palme. | |
| "Källa Erik" (Sovjet) Sovjetisk diplomat eventuellt buggad av SÄPO. | |
| Landsförädare Bl.s att Palme skulle lämna ut Svenska intressen vid sitt stundande möte med Gorbatjov i Moskva. | |
| Mirko Vuksic I GRK benämnd GC och som "Jugoslavisk man som tidigare dömts för dråpförsök". Även upptagen i GMP | |
| NRP / Nordiska Rikspartiet. - Nordiska Rikspartiet Svenskt, Avsnitt:HJ | |
| Palestinsk grupp Avsnitt:HD | |
| PKK (Kurdspåret) Avsnitt:YE | |
| Polisspåret Avsnitt:EAE Relaterat: Arla Gryning, Norrköpingsgruppen, Piket 3230 | |
| RAF Avsnitt:UÖ | |
| "Skuggan" Avsnitt:M | |
| Societas Avantus Gardiae Avsnitt:?? |
Sovjetunionen, KGB. |
| Stay Behind Avsnitt:H | |
| Sveriges Nationella Förbund Avsnitt:HL | |
| Sydafrika Avsnitt:HB | |
| SÄPO Se bl.a GRK | |
| Tommy J Avsnitt:HA | |
| Vapenhandel Avsnitt:Q | |
| Victor Gunnarsson Avsnitt:N | |
| WACL . - . World Anti-Communist League Avsnitt:HI
Källor: Böcker: Victor Gunnarsson Sven Anér [Ané]
"Jag och Palmemordet" [Bau] Frank Baude m.fl. (red) "Mordet på Palme och polisspåret" [EIR] EIR Special Report "George Bush and the 12333 serial murder ring". [Fre] Ruth Freeman "The Death of a Statesman" [Hol] Hans Holmér "Olof Palme är skjuten" [Kan] Thomas Kanger "Mordet på Olof Palme" [Kra] Lars Krantz "Ett verkligt drama" "Dö i rättan tid" [Kru] Ingemar Krusell "Palmemordets nakna fakta" [LiE] Ernst Lindholm "Offrets uppdrag" [Lin] Tommy Lindström "Mitt liv som snut" [Lyx] Sune Lyxell "Sanningen segrar" [Mos] Chris Mosey "Sverige och mordet på Olof Palme" [NKR] Nordisk Kriminal Krönika 1990 [Pat] Christer Paterson "On Stage" [Pou] Kari och Pertti Poutiainen "Inuti labyrinten" [Sve] Pelle Svensson "Sanningen om mordet på Olof Palme" [Wal] Gunnar Wall "Mörkläggning del 1 & 2". [Wes] Henrik Westander "Bofors svindlande affärer" [Win] Börje Wingren "han sköt Olof Palme" (Finns på nätet). Nätet: [Con] Contra. [FNA] Flashback News Agency. [Hal] Joakim Hallmans hemsida. Artikel 1. [KraH] Lars Krantz hemsida. [Leo] Leopold Report Artiklar 1, 2, 3 & 4. [NyS] Ny Solidaritet Artiklar 1 & 2. [Pet] Fritz G. Petterssons hemsida. [SVT] Artiklar 1, 2 & 3. Tidningar: [Lob] Lobster. [PN] PALME Nytt |