Skillnad mellan versioner av "Jan Länninge"
Från wpu.nu
| (En mellanliggande version av samma användare visas inte) | |||
| Rad 14: | Rad 14: | ||
! Datum !! Händelse | ! Datum !! Händelse | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1942-06-21 || Jan Länninge föddes. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1962 || Värnpliktstjänstgöring Kustjägarskolan (KJS). |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1983 || Kriminalinspektör Norrmalmsutredningen. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1986 || Kriminalkommissarie Kriminalavdelningen. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1986 || Chef Våldsroteln (KK 1) vid Stockholms polisdistrikt, Kriminalavdelningen. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1986-02-28 || Jan Länninge var 43 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister [[Olof Palme]]. |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 28 december 2025 kl. 15.04
Foto
Allmänt
Jan Länninge var Kriminalkommissarie och chef för våldsroteln (KK 1) vid Kriminalavdelningen vid tiden för mordet på Olof Palme
Tjänsteställe 1986: Stockholms pd / Kriminalavdelningen
Tjänstegrad: Kriminalkommissarie
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1942-06-21 | Jan Länninge föddes. |
| 1962 | Värnpliktstjänstgöring Kustjägarskolan (KJS). |
| 1983 | Kriminalinspektör Norrmalmsutredningen. |
| 1986 | Kriminalkommissarie Kriminalavdelningen. |
| 1986 | Chef Våldsroteln (KK 1) vid Stockholms polisdistrikt, Kriminalavdelningen. |
| 1986-02-28 | Jan Länninge var 43 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Hörd Pomn |
1991-05-22 |
1991-05-22 |
|||||
|
Pomn |
Spaningscentralen | ||||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
FHL Pomn |
1992-01-21 |
1992-02-17 |
|||||
|
FHL Pomn |
1992-01-21 |
1992-02-17 |
|||||
|
FHL Pomn |
1992-01-21 |
1993-09-23 |
|||||
|
FHL Pomn |
1992-01-21 |
1993-09-23 |
|||||
|
FHL Pomn |
1992-01-21 |
1993-09-23 |
|||||
|
FHL Pomn |
1992-01-21 |
1992-02-17 |
|||||
|
FHL Pomn |
1992-01-21 |
1995-03-08 |
Kjell Dahl VD 1 | ||||
|
FHL Pomn |
1992-01-21 |
1995-03-08 |
|||||
|
FHL Pomn |
1991-11-11 |
1992-02-06 |
|||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
FHL Pomn |
|||||||
|
Pomn |
1990-10-24 |
1993-09-17 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder