Skillnad mellan versioner av "Kjell Östling"
Från wpu.nu
| Rad 13: | Rad 13: | ||
Tjänsteställe 1986: Sthlm pd / Ordningsavd / VD3 / pikét 3230 C-turen<br> | Tjänsteställe 1986: Sthlm pd / Ordningsavd / VD3 / pikét 3230 C-turen<br> | ||
Tjänstegrad 1986: Polisinspektör<br> | Tjänstegrad 1986: Polisinspektör<br> | ||
| − | Befattning / funktion: Ordningspolis / pikétpolis<br> | + | Befattning / funktion:Vakthavande befäl / Ordningspolis / pikétpolis<br> |
Anrop radio: sha 323? | Anrop radio: sha 323? | ||
| Rad 21: | Rad 21: | ||
|+ Bemanning Piket 3230 (Södermalmspikéten) | |+ Bemanning Piket 3230 (Södermalmspikéten) | ||
|- | |- | ||
| − | ! Namn !! SHA!! Grad<br>Befattning !! Avsnitt | + | ! Namn !! SHA!! Grad<br>Befattning !! Avsnitt<be>Uppslag |
|- | |- | ||
| Södermalmspikéten || 3230 || || [[Avsnitt:A14205|A14205]] | | Södermalmspikéten || 3230 || || [[Avsnitt:A14205|A14205]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[Kjell Östling]] || || Polisinspektör<br>Vakthavande befäl || | + | | [[Kjell Östling]] || || Polisinspektör<br>Vakthavande befäl || [[Uppslag:A14205-05|A14205-05]] |
|- | |- | ||
| [[Leif Svensson]] || || Polisassistent<br>Pikétpolis<br>Chaufför || | | [[Leif Svensson]] || || Polisassistent<br>Pikétpolis<br>Chaufför || | ||
Versionen från 8 juli 2025 kl. 07.52
3230 var andra polisfordon på plats (första piket).
Allmänt
Kjell Östling tjänstgjorde mordkvällen som polisinspektör och chef för pikétgrupp C-turen (SHA 3230) inom vaktdistrikt 3 (VD 3 Södermalm). Mordplatsen låg inom vaktdistrikt 1 (VD 1 Norrmalm).
Tjänsteställe 1986: Sthlm pd / Ordningsavd / VD3 / pikét 3230 C-turen
Tjänstegrad 1986: Polisinspektör
Befattning / funktion:Vakthavande befäl / Ordningspolis / pikétpolis
Anrop radio: sha 323?
3220 var den piketbuss som kom först till brottsplatsen efter poliskommissarie Gösta Söderström.
| Namn | SHA | Grad Befattning |
Avsnitt<be>Uppslag |
|---|---|---|---|
| Södermalmspikéten | 3230 | A14205 | |
| Kjell Östling | Polisinspektör Vakthavande befäl |
A14205-05 | |
| Leif Svensson | Polisassistent Pikétpolis Chaufför |
||
| Peter Wikström | tf polisinspektör Pikétpolis |
||
| Klas Gedda | Polisassistent Pikétpolis |
||
| Claes Djurfeldt | Polisassistent Pikétpolis |
||
| Jan Hermansson | 3232 | Polisassistent Pikétpolis |
Press/Media
| Publicerat | Rubrik/Länk | Medie |
|---|---|---|
| 12 okt 2021 | Först på plats på Palmemordet (Kjell Östling) | Snutsnack- Avs. 210 - 60:03 |
| 10 apr 2019 | 167. Polisspåret del 12 3230 | Palmemordet Podcast - 44:05 |
| 17 apr 2019 | 168. Polisspåret del 13 3230 | Palmemordet Podcast - 47:47 |
På brottsplatsen
Just när mördaren troligtvis kom flyende upp på Brunkebergsåsen åkte piketbussen iväg från området. I ett avsnitt från Juristkommissionens intervju med Kjell Östling, (1986-08-27) kan man läsa följande: "De befann sig i trakterna av Sveavägen av en slump. Passerade förbi trapporna upp till Malmskillnadsgatan alldeles före skottlossningen, hade hunnit nästan ner till Brunkebergs torg då radioanropet kom. Östling uppgav position och åker mot platsen." (Juristkommissionens förhör med Kjell Östling, 1986-08-27)
När manskapet hörde larmet på polisradion befann de sig enligt Östling alltså vid Brunkebergs torg varifrån de kunde ta sig till mordplatsen på 20-30 sekunder.
När de kom fram till brottsplatsen satt manskapet de kvar I piketen några sekunder medan befälet kollade upp situationen. Därefter hoppade de ur och fyra av dom kommenderades av Söderström att uppta förföljandet av gärningsmannen (två dubbelpatruller) samt att två av dem skulle stanna kvar för att bistå Söderström/Windén med att ta upp vittnesmål. De två var Östling och Svensson.
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Pomn |
|||||||
|
Hörd Pomn |
1992-01-21 |
1993-09-23 |
|||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
2002-01-15 |
1993-09-23 |
||||||
|
2020-06-01 |
|||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
Pomn |
1992-01-21 |
1993-09-23 |
|||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
1994-07-18 |
1993-09-23 |
||||||
|
2020-06-01 |
|||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
2002-01-15 |
1993-09-23 |
||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
1992-01-21 |
1993-09-23 |
||||||
|
2020-01-30 |
|||||||
|
2020-05-29 |
|||||||
|
Hörd |
1993-09-07 |
1993-09-23 |
|||||
|
Hörd |
2002-01-15 |
1993-09-23 |
|||||
|
Hörd |
2020-06-01 |
||||||
|
Pomn |
2002-01-15 |
1993-09-23 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder