Skillnad mellan versioner av "Nyhetsartiklar, media"
Från wpu.nu
| Rad 211: | Rad 211: | ||
| 2014-05-04 ||[https://www.expressen.se/nyheter/sapo-chefens-nya-spar-i-palme-mordet-1/ '''Säpo-chefens nya spår i Palme-mordet.'''] || Expressen<br>Micke Ölander||[[WT]] | | 2014-05-04 ||[https://www.expressen.se/nyheter/sapo-chefens-nya-spar-i-palme-mordet-1/ '''Säpo-chefens nya spår i Palme-mordet.'''] || Expressen<br>Micke Ölander||[[WT]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2014-05-14 ||[https://polistidningen.se/2014/05/lennart-gustafsson-tanker-pa-palmemordet-varje-dag/ '''Han tänker på Palmemordet varje dag'''] || Polistidningen<br>Ossian Grahn || [[ | + | | 2014-05-14 ||[https://polistidningen.se/2014/05/lennart-gustafsson-tanker-pa-palmemordet-varje-dag/ '''Han tänker på Palmemordet varje dag'''] || Polistidningen<br>Ossian Grahn || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
|2014-11-24 ||[https://web.archive.org/web/20151226184550/http:/www.dn.se/nyheter/sverige/dn-150-ar-boforsbrevet-var-rena-dynamiten-pa-dns-redaktion/ '''”DN 150 år: Boforsbrevet var rena dynamiten på DN:s redaktion – DN.SE”.''']|| [[DN]]<br>Thorbjörn Spängs || [[Vapenhandel]]<br>[[Bofors]] | |2014-11-24 ||[https://web.archive.org/web/20151226184550/http:/www.dn.se/nyheter/sverige/dn-150-ar-boforsbrevet-var-rena-dynamiten-pa-dns-redaktion/ '''”DN 150 år: Boforsbrevet var rena dynamiten på DN:s redaktion – DN.SE”.''']|| [[DN]]<br>Thorbjörn Spängs || [[Vapenhandel]]<br>[[Bofors]] | ||
| Rad 227: | Rad 227: | ||
| 2015-02-27 || [https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/WLjkmr/jag-har-vantat-pa-att-nagot-sadant-har-skulle-handa/ '''Jag har väntat på att något sådant här skulle hända.'''] || Aftonbladet<br>Hillevi Wahl || [[Christer Pettersson]] | | 2015-02-27 || [https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/WLjkmr/jag-har-vantat-pa-att-nagot-sadant-har-skulle-handa/ '''Jag har väntat på att något sådant här skulle hända.'''] || Aftonbladet<br>Hillevi Wahl || [[Christer Pettersson]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2015-04-10 ||[https://polistidningen.se/2015/04/palmegruppen-hoppas-pa-nya-medarbetare/ '''Palmegruppen hoppas på nytt blod'''] || Polistidningen<br>Ossian Grahn|| [[ | + | | 2015-04-10 ||[https://polistidningen.se/2015/04/palmegruppen-hoppas-pa-nya-medarbetare/ '''Palmegruppen hoppas på nytt blod'''] || Polistidningen<br>Ossian Grahn|| [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2015-04-13 || [https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/5VoVdO/spionchefen-eugene-de-kock-var-i-sverige-vid-mordet '''Spionchefen: Eugene de Kock var i Sverige vid mordet.'''] || Aftonbladet<br>John Granlund || [[Sydafrikaspår]] | | 2015-04-13 || [https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/5VoVdO/spionchefen-eugene-de-kock-var-i-sverige-vid-mordet '''Spionchefen: Eugene de Kock var i Sverige vid mordet.'''] || Aftonbladet<br>John Granlund || [[Sydafrikaspår]] | ||
| Rad 315: | Rad 315: | ||
| 2016-10-14 ||[https://www.aftonbladet.se/debatt/a/l1eqwe/sparet-som-leder-rakt-in-i-polishuset/ '''Spåret som leder rakt in i polishuset'''] || Aftonbladet<br>[[Lars Borgnäs]] || [[Sydafrikaspår]] | | 2016-10-14 ||[https://www.aftonbladet.se/debatt/a/l1eqwe/sparet-som-leder-rakt-in-i-polishuset/ '''Spåret som leder rakt in i polishuset'''] || Aftonbladet<br>[[Lars Borgnäs]] || [[Sydafrikaspår]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2016-11-15 ||[https://www.expressen.se/nyheter/krister-petersson-ska-losa-mordet-pa-palme/ '''Krister Petersson ska lösa mordet på Olof Palme'''] ||Expressen<br>Leif Brännström|| [[ | + | | 2016-11-15 ||[https://www.expressen.se/nyheter/krister-petersson-ska-losa-mordet-pa-palme/ '''Krister Petersson ska lösa mordet på Olof Palme'''] ||Expressen<br>Leif Brännström|| [[Palmeutredningen]]<br>[[Krister Petersson]] |
|- | |- | ||
| 2016-12-07 ||[https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/oRn5KV/de-forstorde-hela-mitt-liv/ '''”De förstörde hela mitt liv”'''] || Aftonbladet<br>Mira Micic|| Spår | | 2016-12-07 ||[https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/oRn5KV/de-forstorde-hela-mitt-liv/ '''”De förstörde hela mitt liv”'''] || Aftonbladet<br>Mira Micic|| Spår | ||
| Rad 371: | Rad 371: | ||
| 2018-10-19||[https://www.expressen.se/nyheter/polisen-om-uppgifterna-lisbet-palme-tar-med-sig-i-graven/ '''Polisen om uppgifterna Lisbet Palme tar med sig i graven'''] || Expressen<br>Claes Petersson || [[Lisbeth Palme]] | | 2018-10-19||[https://www.expressen.se/nyheter/polisen-om-uppgifterna-lisbet-palme-tar-med-sig-i-graven/ '''Polisen om uppgifterna Lisbet Palme tar med sig i graven'''] || Expressen<br>Claes Petersson || [[Lisbeth Palme]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2018-11-05 ||[https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/MgGV2m/det-finns-en-avgorande-brist-i-alla-spar-om-mordet-pa-palme/ '''Det finns en avgörande brist i alla spår om mordet på Palme'''] || Aftonbladet<br>Oisín Cantwell || [[ | + | | 2018-11-05 ||[https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/MgGV2m/det-finns-en-avgorande-brist-i-alla-spar-om-mordet-pa-palme/ '''Det finns en avgörande brist i alla spår om mordet på Palme'''] || Aftonbladet<br>Oisín Cantwell || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2018-11-05 || [https://greggan193.wordpress.com/2018/11/05/idag-pekas-en-ny-potentiell-palme-mordare-ut-som-tidigare-stod-nara-hogerextremisten-alf-enerstrom/ '''Idag pekas en ny potentiell Palme-mördare ut som tidigare stod nära högerextremisten Alf Enerström'''] ||THE BROOM<br>Tobias Hübinette || [[Högerextremism]]<br>[[Alf Enerström]] | | 2018-11-05 || [https://greggan193.wordpress.com/2018/11/05/idag-pekas-en-ny-potentiell-palme-mordare-ut-som-tidigare-stod-nara-hogerextremisten-alf-enerstrom/ '''Idag pekas en ny potentiell Palme-mördare ut som tidigare stod nära högerextremisten Alf Enerström'''] ||THE BROOM<br>Tobias Hübinette || [[Högerextremism]]<br>[[Alf Enerström]] | ||
| Rad 379: | Rad 379: | ||
| 2018-11-15 ||[https://tv.aftonbladet.se/video/270194/han-ar-palme-gruppens-nya-maal-bertil-wedin/ '''Han är Palme-gruppens nya mål (Bertil Wedin)'''] ||tv.aftonbladet.se ||[[Sydafrikaspår]] [[Bertil Wedin]] | | 2018-11-15 ||[https://tv.aftonbladet.se/video/270194/han-ar-palme-gruppens-nya-maal-bertil-wedin/ '''Han är Palme-gruppens nya mål (Bertil Wedin)'''] ||tv.aftonbladet.se ||[[Sydafrikaspår]] [[Bertil Wedin]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2018-11-17 ||[https://www.aftonbladet.se/debatt/a/vm2L2V/darfor-ar-mordet-pa-olof-palme-inte-lost/ '''Därför är mordet på Olof Palme inte löst''']<br><small>Av Jan Olsson, fd Kriminalkommissarie och tidigare chef för<br>GMP-gruppen på dåvarande Rikskriminalen</small> || Aftonbladet<br>Jan Olsson || [[ | + | | 2018-11-17 ||[https://www.aftonbladet.se/debatt/a/vm2L2V/darfor-ar-mordet-pa-olof-palme-inte-lost/ '''Därför är mordet på Olof Palme inte löst''']<br><small>Av Jan Olsson, fd Kriminalkommissarie och tidigare chef för<br>GMP-gruppen på dåvarande Rikskriminalen</small> || Aftonbladet<br>Jan Olsson || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2019-01-19 || [https://www.dn.se/nyheter/sverige/hemlig-organisation-pekas-ut-for-attentat-mot-hammarskjold/ Hemlig organisation pekas ut för attentat mot Hammarskjöld.] || [[DN]]<br>Jens Littorin || [[Dag Hammarskjöld]]<br>[[Sydafrika]] | | 2019-01-19 || [https://www.dn.se/nyheter/sverige/hemlig-organisation-pekas-ut-for-attentat-mot-hammarskjold/ Hemlig organisation pekas ut för attentat mot Hammarskjöld.] || [[DN]]<br>Jens Littorin || [[Dag Hammarskjöld]]<br>[[Sydafrika]] | ||
| Rad 434: | Rad 434: | ||
| 2020-06-08 || [https://www.svt.se/nyheter/inrikes/har-ar-vapnen-som-utretts-kring-palmemordet'''Här är vapnen som utretts kring Palmemordet.'''] || Svt NYHETER<br>Kalle Jansson || [[Vapnet]] | | 2020-06-08 || [https://www.svt.se/nyheter/inrikes/har-ar-vapnen-som-utretts-kring-palmemordet'''Här är vapnen som utretts kring Palmemordet.'''] || Svt NYHETER<br>Kalle Jansson || [[Vapnet]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2020-06-09 ||[https://www.gp.se/nyheter/analys-får-vi-en-lösning-efter-alla-år-av-fiaskon-1.29045139/ '''Analys: Får vi en lösning efter alla år av fiaskon?'''] || Göteborgs Posten<br>Jan Höglund || [[ | + | | 2020-06-09 ||[https://www.gp.se/nyheter/analys-får-vi-en-lösning-efter-alla-år-av-fiaskon-1.29045139/ '''Analys: Får vi en lösning efter alla år av fiaskon?'''] || Göteborgs Posten<br>Jan Höglund || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2020-06-10 || [https://www.gp.se/kultur/kultur/po-enquists-ryggmärgsreaktion-om-palmemordet-stämde-1.29243424 '''PO Enquists ryggmärgsreaktion om Palmemordet stämde.'''] || Göteborgs Posten<br>Anton Jansson || MOP | | 2020-06-10 || [https://www.gp.se/kultur/kultur/po-enquists-ryggmärgsreaktion-om-palmemordet-stämde-1.29243424 '''PO Enquists ryggmärgsreaktion om Palmemordet stämde.'''] || Göteborgs Posten<br>Anton Jansson || MOP | ||
| Rad 496: | Rad 496: | ||
| 2020-06-15 || [https://www.svt.se/nyheter/inrikes/beskedet-som-sankte-palmeutredningen-nio-dagar-innan-presentationen '''Beskedet från NFC blev spiken i kistan för Palmeutredningen–nio dagar före presskonferensen.'''] || Svt NYHETER<br>Dante Thomsen<br>Karin Fagerlund || [[Palmeutredningen]] | | 2020-06-15 || [https://www.svt.se/nyheter/inrikes/beskedet-som-sankte-palmeutredningen-nio-dagar-innan-presentationen '''Beskedet från NFC blev spiken i kistan för Palmeutredningen–nio dagar före presskonferensen.'''] || Svt NYHETER<br>Dante Thomsen<br>Karin Fagerlund || [[Palmeutredningen]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2020-06-15 ||[https://www.svt.se/nyheter/inrikes/beskedet-som-sankte-palmeutredningen-nio-dagar-innan-presentationen/ '''Beskedet från NFC blev spiken i kistan för Palmeutredningen – nio dagar före presskonferensen'''] || Svt NYHETER<br>Dante Thomsen<br>Karin Fagerlund || [[ | + | | 2020-06-15 ||[https://www.svt.se/nyheter/inrikes/beskedet-som-sankte-palmeutredningen-nio-dagar-innan-presentationen/ '''Beskedet från NFC blev spiken i kistan för Palmeutredningen – nio dagar före presskonferensen'''] || Svt NYHETER<br>Dante Thomsen<br>Karin Fagerlund || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2020-06-15 ||[https://www.expressen.se/nyheter/palmegruppen-vadjade-om-mote-kring-sydafrikasparet/ '''Palmegruppen vädjade om möte kring Sydafrikaspåret'''] || Expressen<br>Karl Enn Henricsson ||[[Sydafrika]] | | 2020-06-15 ||[https://www.expressen.se/nyheter/palmegruppen-vadjade-om-mote-kring-sydafrikasparet/ '''Palmegruppen vädjade om möte kring Sydafrikaspåret'''] || Expressen<br>Karl Enn Henricsson ||[[Sydafrika]] | ||
| Rad 584: | Rad 584: | ||
|2021-05-26 || [https://utsikterinsikter.blogg.se/2021/may/4-vagar-till-sanningen.html '''4 VÄGAR TILL SANNINGEN.'''] || utsikterinsikter.se || Spår | |2021-05-26 || [https://utsikterinsikter.blogg.se/2021/may/4-vagar-till-sanningen.html '''4 VÄGAR TILL SANNINGEN.'''] || utsikterinsikter.se || Spår | ||
|- | |- | ||
| − | | 2021-06-10 ||[https://www.aftonbladet.se/kultur/a/4qM3GG/vi-lever-i-efterdyningarna-av-en-fullbordad-statskupp/ '''Vi lever i efterdyningarna av en fullbordad statskupp.'''] || Aftonbladet<br>Thomas Engström ||[[ | + | | 2021-06-10 ||[https://www.aftonbladet.se/kultur/a/4qM3GG/vi-lever-i-efterdyningarna-av-en-fullbordad-statskupp/ '''Vi lever i efterdyningarna av en fullbordad statskupp.'''] || Aftonbladet<br>Thomas Engström || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2021-06-12 || [https://www.svd.se/morklaggningen-som-installation/ '''Mörkläggningen som installation.'''] || [[SvD]]<br>Lena Andersson || [[Palmeutredningen]] | | 2021-06-12 || [https://www.svd.se/morklaggningen-som-installation/ '''Mörkläggningen som installation.'''] || [[SvD]]<br>Lena Andersson || [[Palmeutredningen]] | ||
| Rad 616: | Rad 616: | ||
| 2021-11-06 ||[https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/mrz7oq/ilskan-mot-netflix-och-robert-gustafsson-ett-skamt/ '''Ilskan mot Netflix och Robert Gustafsson: ”Ett skämt”.'''] || Aftonbladet<br>Ammanda Hällsten ||Litteratur/Film | | 2021-11-06 ||[https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/mrz7oq/ilskan-mot-netflix-och-robert-gustafsson-ett-skamt/ '''Ilskan mot Netflix och Robert Gustafsson: ”Ett skämt”.'''] || Aftonbladet<br>Ammanda Hällsten ||Litteratur/Film | ||
|- | |- | ||
| − | | 2021-11-06 || [https://www.dn.se/debatt/granska-om-utpekandet-av-skandiamannen-var-korrekt/ '''"Granska om utpekandet av Skandiamannen var korrekt”.'''] || [[DN]]<br>Fredrik Malm || [[ | + | | 2021-11-06 || [https://www.dn.se/debatt/granska-om-utpekandet-av-skandiamannen-var-korrekt/ '''"Granska om utpekandet av Skandiamannen var korrekt”.'''] || [[DN]]<br>Fredrik Malm || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2021-11-12 ||[https://www.tv4.se/artikel/4zUSxx6kzINTvOL7AzsFGO/netflix-svar-pa-kritiken-respekterar-att-bilden-som-malas-upp-inte-delas-av?utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=efterfem&utm_content=11brister&linkId=139703440?utm_source=tv4.se&utm_medium=shared_link&utm_campaign=Efter%20fem/ '''Netflix svarar på kritiken: Respekterar att bilden som målas upp inte delas av alla.'''] || TV4<br>Efter fem ||Litteratur/Film | | 2021-11-12 ||[https://www.tv4.se/artikel/4zUSxx6kzINTvOL7AzsFGO/netflix-svar-pa-kritiken-respekterar-att-bilden-som-malas-upp-inte-delas-av?utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=efterfem&utm_content=11brister&linkId=139703440?utm_source=tv4.se&utm_medium=shared_link&utm_campaign=Efter%20fem/ '''Netflix svarar på kritiken: Respekterar att bilden som målas upp inte delas av alla.'''] || TV4<br>Efter fem ||Litteratur/Film | ||
| Rad 627: | Rad 627: | ||
| 2021-11-18 ||[https://www.inblick.se/nyheter/inrikes/annu-ett-villospar-for-att-slippa-utreda-sovjet-komplott/ '''Ännu ett villospår för att slippa utreda Sovjet-komplott.'''] || www.inblick.se<br>Ruben Agnarsson || [[Sovjet]] | | 2021-11-18 ||[https://www.inblick.se/nyheter/inrikes/annu-ett-villospar-for-att-slippa-utreda-sovjet-komplott/ '''Ännu ett villospår för att slippa utreda Sovjet-komplott.'''] || www.inblick.se<br>Ruben Agnarsson || [[Sovjet]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2021-11-27 ||[https://www.dn.se/debatt/ingen-ny-utredning-behovs-for-att-losa-palmemordet/ '''DN Debatt Repliker. ”Ingen ny utredning behövs för att lösa Palmemordet”.'''] || [[DN]]<br>Jan Stocklassa || [[ | + | | 2021-11-27 ||[https://www.dn.se/debatt/ingen-ny-utredning-behovs-for-att-losa-palmemordet/ '''DN Debatt Repliker. ”Ingen ny utredning behövs för att lösa Palmemordet”.'''] || [[DN]]<br>Jan Stocklassa || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2021-12-16 ||[https://www.expressen.se/nyheter/ingenjoren-darfor--skickade-jag-brevet/ '''”Ingenjören”: Därför skickade jag brevet.'''] || Expressen<br>Alicia Heimersson || [[Ingenjörsspåret]] | | 2021-12-16 ||[https://www.expressen.se/nyheter/ingenjoren-darfor--skickade-jag-brevet/ '''”Ingenjören”: Därför skickade jag brevet.'''] || Expressen<br>Alicia Heimersson || [[Ingenjörsspåret]] | ||
| Rad 647: | Rad 647: | ||
| 2021-12-27 ||[https://sverigesradio.se/avsnitt/platon-pa-sveavagen-om-palmemordet-och-kunskapens-problem/ '''Platon på Sveavägen – om Palmemordet och kunskapens problem'''] - (11min) || Sveriges Radio<br>OBS P1 || MOP | | 2021-12-27 ||[https://sverigesradio.se/avsnitt/platon-pa-sveavagen-om-palmemordet-och-kunskapens-problem/ '''Platon på Sveavägen – om Palmemordet och kunskapens problem'''] - (11min) || Sveriges Radio<br>OBS P1 || MOP | ||
|- | |- | ||
| − | | 2022-02-03 ||[https://www.tv4play.se/program/efter-fem/hemliga-inspelningar-från-intervjuer-avslöjas-i-ny-dokumentär-om-palmemordet-det-är-svindlande/13745685/ '''Hemliga inspelningar från intervjuer avslöjas i ny dokumentär om Palmemordet: ”Det är svindlande”'''] || TV4|| [[ | + | | 2022-02-03 ||[https://www.tv4play.se/program/efter-fem/hemliga-inspelningar-från-intervjuer-avslöjas-i-ny-dokumentär-om-palmemordet-det-är-svindlande/13745685/ '''Hemliga inspelningar från intervjuer avslöjas i ny dokumentär om Palmemordet: ”Det är svindlande”'''] || TV4|| [[Palmeutredningen]]<br>[[Hans Holmér]] |
|- | |- | ||
| − | | 2022-02-03 ||[https://sverigesradio.se/avsnitt/palmeutredningen-inifran-del-1-olof-palmes-sista-timmar/ '''Palmeutredningen inifrån del 1/7: Olof Palmes sista timmar'''] || P3 Dokumentär ||[[Hans Holmér]]<br>/ [[ | + | | 2022-02-03 ||[https://sverigesradio.se/avsnitt/palmeutredningen-inifran-del-1-olof-palmes-sista-timmar/ '''Palmeutredningen inifrån del 1/7: Olof Palmes sista timmar'''] || P3 Dokumentär ||[[Hans Holmér]]<br>/ [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| − | | 2022-02-03 ||[https://sverigesradio.se/avsnitt/hans-holmer-40-ljus-palmeutredningen-inifran-del-2/ '''Palmeutredningen inifrån del 2/7: Hans Holmér och de 40 ljusen.'''] || P3 Dokumentär || [[ | + | | 2022-02-03 ||[https://sverigesradio.se/avsnitt/hans-holmer-40-ljus-palmeutredningen-inifran-del-2/ '''Palmeutredningen inifrån del 2/7: Hans Holmér och de 40 ljusen.'''] || P3 Dokumentär || [[Palmeutredningen]]<br>[[Hans Holmér]] |
|- | |- | ||
| − | | 2022-02-21 ||[https://www.aftonbladet.se/kultur/bokrecensioner/a/Wj2gma/recension-av-statsministermordet-av-hans-gunnar-axberger/ '''Palmemordet – världens pinsammaste utredning.'''] || Aftonbladet<br>Åsa Linderborg || [[ | + | | 2022-02-21 ||[https://www.aftonbladet.se/kultur/bokrecensioner/a/Wj2gma/recension-av-statsministermordet-av-hans-gunnar-axberger/ '''Palmemordet – världens pinsammaste utredning.'''] || Aftonbladet<br>Åsa Linderborg || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2022-01-22 ||[https://poddtoppen.se/podcast/1593372347/besynnerliga-berattelser/sveriges-hemliga-gerilla-stay-behind/ '''Sveriges hemliga gerilla - Stay behind.'''] || Besynnerliga Berättelser<br>Podd - 26 min || [[Stay Behind]] | | 2022-01-22 ||[https://poddtoppen.se/podcast/1593372347/besynnerliga-berattelser/sveriges-hemliga-gerilla-stay-behind/ '''Sveriges hemliga gerilla - Stay behind.'''] || Besynnerliga Berättelser<br>Podd - 26 min || [[Stay Behind]] | ||
| Rad 665: | Rad 665: | ||
| 2022-06-13 ||[https://www.varldenidag.se/kulturserie/kommunistiska-kopplingar-till-palme-mordet-tegs-snabbt-ihjal/repvfn!9IhzVBvlD6tOhskq4kZMsA/ '''Kommunistiska kopplingar till Palme-mordet tegs snabbt ihjäl'''] || Världen i dag<br>Ruben Agnarsson<br>frilansjournalist || Sovjet<br>/ [[PKK]] | | 2022-06-13 ||[https://www.varldenidag.se/kulturserie/kommunistiska-kopplingar-till-palme-mordet-tegs-snabbt-ihjal/repvfn!9IhzVBvlD6tOhskq4kZMsA/ '''Kommunistiska kopplingar till Palme-mordet tegs snabbt ihjäl'''] || Världen i dag<br>Ruben Agnarsson<br>frilansjournalist || Sovjet<br>/ [[PKK]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 2022-06-17 ||[https://www.expressen.se/nyheter/tidigare-palme-aklagare-kritiserar-utpekandet-av-skandiamannen/ '''Tidigare Palme-åklagare kritiserar utpekandet av ”Skandiamannen”'''] || Expressen<br>Leif Brännström || [[ | + | | 2022-06-17 ||[https://www.expressen.se/nyheter/tidigare-palme-aklagare-kritiserar-utpekandet-av-skandiamannen/ '''Tidigare Palme-åklagare kritiserar utpekandet av ”Skandiamannen”'''] || Expressen<br>Leif Brännström || [[Palmeutredningen]] |
|- | |- | ||
| 2022-06-20 ||[https://www.etc.se/debatt/turkiet-planterade-pkk-spaaret-1986-nu-gaar-det-i-repris?fs=e&s=cl/ '''Turkiet planterade PKK-spåret 1986 – nu går det i repris'''] || etc.se<br>Kurdo Baksi<br>Pierre Schori || [[PKK]] | | 2022-06-20 ||[https://www.etc.se/debatt/turkiet-planterade-pkk-spaaret-1986-nu-gaar-det-i-repris?fs=e&s=cl/ '''Turkiet planterade PKK-spåret 1986 – nu går det i repris'''] || etc.se<br>Kurdo Baksi<br>Pierre Schori || [[PKK]] | ||
Nuvarande version från 13 december 2025 kl. 16.30
Uppdaterad: 2025-12-13 15:30
Lista över nyhetsartiklar och annan media om mordet på Sveriges statsminister Olof Palme i Stockholm 1986-02-28 och relaterade ämnen.
Listan är i kronologisk ordning (publiceringsdatum) och sorterbar kolumnvis.
Länkar under ”Rubrik/Länk” leder till ”artikeln” hos mediaorganisationen. Länkar under ”Ämne” leder till sida på WPU som behandlar ämnet.
Om länkarna slutat fungera meddela oss gärna. Även om ni har flera länkar till artiklar om MOP mottages gärna dessa.
Nå oss på info@wpu.nu